« Tagasi avalehele / Back to home page EST | ENG
Avaleht Festival Georg Hackenschmidt FA Concerto FA Schola Schola Gregoriana Tartuensis FA Taiji Artiklid
Festival 2023
Festival 2022
Festival 2021
Festival 2020
Festival 2019
Festival 2018
Festival 2017
Festival 2016
Festival 2015
Festival 2014
Festival 2013
Festival 2012
Festival 2011
Festival 2010
Festival 2009
Festival 2008
Festival 2007
Festival 2006
Festival 2005
Festival 2004
Ajakava
Esinejad, loengud, kontserdid
Fotod / Photos 7.10
Fotod / Photos 8.10
Fotod / Photos 9.10
Videod festivalilt
Festival 2003
Festival 2002
Festival 2001
Festival 2000
Sri Lanka Kultuuri Festival
Festival 1999
Festival 1998
Festival 1997
Festival 1996
Ăśldist

IX Rahvusvaheline Tartu Vanamuusika Festival

IX Rahvusvahelise Tartu Vanamuusika Festivali põhiteemadeks on liikumine kui helide visualiseerimise viis ning erinevate muusikakultuuride kõrvutamine.

Tartu vanamuusikafestival on algusest peale keskendunud õhtumaade ja orientaalsete muusikakultuuride omavaheliste seoste (taas)avastamisele. Eelkõige Euroopa keskaja muusikat uurides kerkib esile palju huvitavaid seoseid, ehk tunduvalt rohkemgi, kui seda esmalt arvata võiks. Orientaalsetest muusikakultuuridest, mis on õnneks paljus säilinud ka elava traditsioonina, oleme püüdnud samuti esile tuua eelkõige arhailisemaid kihistusi.

Selle festivali ĂĽheks peaesinejaks on jaapani bambusflöödi shakuhachi vanameister Takashi Tokuyama Jaapanist. Takashi Tokuyama esindab nn vana stiili, mida pole Eestis varem kuuldud. Kaugemate kĂĽlaliste hulka kuulub veel ansambel “Tõusev kuu” Hiinast. Hiina muusikat mängiv ansambel on leidnud suurt tunnustust nii kodumaal kui ka paljudel välisreisidel. Kui hiina muusikat on olnud võimalik Tartu vanamuusikafestivalidel ka varem kuulda, siis hiina tantsud etenduvad siin esmakordselt. Neid esitab tantsija Feng Ye, kes esines muuhulgas ka Ateena olĂĽmpiamängude lõputseremoonial. Ashok Kumar Mehta (bambusflööt) ja Manoj Kumar Dubey (laul) on noored ja juba mitmete auhindadega pärjatud muusikud Indiast. Euroopa 12. – 14. saj vokaalpolĂĽfoonia uurimisele ja esitamisele keskendunud ansambel Peregrina on pärit Schola Cantorum Basiliensis’est Ĺ veitsist. Oleme väga õnnelikud, et Tartu vanamuusikafestivalil on olnud aastatepikkune koostöö SCB-ga, maailma olulisima varajase muusika keskusega. Kui puuduks ĂĽks selline kindel keskus, kust võib ammutada piisavalt teadmisi lugematute stiilide, ajastute ja koolkondade kohta, võime tihti oma inspiratsiooni tiivul seatud eesmärgist nii kaugele kanduda, et tagasiteed võiks olla raske leida. Festivalil astuvad ĂĽles ka muusikud ning tantsijad Eestist, Lätist ja Leedust. Väga huvitav saab olema kindlasti ka Läti professionaalse tantsija, koreograafi ja joogi Arnis Silinši joogatantsuetendus. See on kahtlemata uuslooming, mis ĂĽhendab koreograafiat joogaga. Mis aga võiks olla parem eeldus selliseks kombinatsiooniks kui mõlema maailma väga põhjalik tundmine?

Häid festivalielamusi!

Raho Langsepp
Tartu Vanamuusika Festivali kunstiline juht

Vaata festivali videoreklaami!

***

Muusika rahule ja vabadusele 13.04.2024 Tartu Jaani kirikus

***

Alates 5. veebruarist 2024 on huvilistel võimalik liituda taiji yang stiili treeningutega

***

Georg Hackenschmidti monumendi projekt on saanud mõned viimased täpsustused

***

Valminud on dokumentaalfilm Georg Hackenschmidtist

***

 Georg Hackenschmidti mälestusmärk on saanud ideelahenduse!

***

FA Schola CD "Music from the Time of Marco Polo"

***

FA Schola CD "The Sound of Mediaeval Flute"