« Tagasi avalehele / Back to home page EST | ENG
Avaleht Festival Georg Hackenschmidt FA Concerto FA Schola FA Taiji Artiklid
Festival 2020
Festival 2019
Festival 2018
Festival 2017
Festival 2016
Festival 2015
Festival 2014
Festival 2013
Festival 2012
Festival 2011
Festival 2010
Festival 2009
Festival 2008
Festival 2007
Festival 2006
Festival 2005
Festival 2004
Festival 2003
Festival 2002
Festival 2001
Festival 2000
Sri Lanka Kultuuri Festival
Festival 1999
Festival 1998
Festival 1997
Ajakava
Esinejad, loengud, kontserdid
Festival 1996
Ăśldist


15.-18. mai 1997

Kõik, mis sĂĽnnib, on uus; kõik, mida luuakse, on värske; kõik, millele hing sisse puhutakse, elab – elab ajast aega ja sĂĽnnib uue ning kirkana, mil iganes muusik pilli võtab ning toob kuuldavale need mõtted, tunded, palved, ĂĽlistused, rõõmu ning kurbuse, mis rĂĽĂĽtasid inimeste hinge sadu aastaid tagasi ning teevad seda ka praegu.

Sel kevadel oleme jõudnud teise vanamuusika festivalini Tartus, mis jätkab alustatud suunda, pĂĽĂĽdes interdistsiplinaarse lähenemise läbi siduda eri kunstiliike ja traditsioone, olles samas ka avatud ja otsinguline. Seekordne festival on keskendunud peamiselt Euroopa muusikale enne XV sajandit ning india klassikalisele muusikale. Meil on suur rõõm, et festivali peakĂĽlalisteks on ĂĽks vähestest professionaalsetest keskaja muusikat esitavatest ansamblitest Skandinaavias – ansambel ALBA Taanist – ning india muusik Jyoti Shirodkar. Kuna tänavu möödub 600 aastat tuntud itaalia helilooja Francesco Landini surmast, siis on Landinile ning tema ajastu muusikale pĂĽhendatud ka ĂĽks ansambli ALBA kontsertidest. Francesco Landini aega langevad mitmetegi teiste ansamblite programmid, ehkki on kõrvalekaldeid ajas nii ette- kui tahapoole. Teiseks selle aasta festivali teemaks on keskaja instrumentaalmuusika – näiteks itaalia ja prantsuse käsikirjade estampiid kõlavad viiel erineval kontserdil. Samuti on meil sel aastal võimalus kuulata india klassikalist muusikat Jyoti Shirodkari esituses, kes esineb koos ansambliga Via Sonora. Kõrvuti loengute ning kontsertidega pakume välja mitmeid kõrgetasemelisi kursusi, millest vähemalt kaks toimuvad Eestis esmakordselt: löökpillid varajases muusikas ning india muusika elemendid teoorias ja praktikas.

Miks siis ikkagi just Idamaad ja India ja seda kõike festivalil, mis keskendub põhiliselt Euroopa keskaja ning renessansi kultuurile? Kui vaadata Euroopa kultuuri eesti maarahva seisukohalt, võib see tunduda võõrana; kui vaadata eurooplasena Idamaade kultuure, tunduvad ka seal paljud asjad võõraste ja veidratena. Kui õppida aga kogemustest, siis on küllalt selge, et mida pikem on traditsioon, seda rohkem akumuleerib ta endasse tarkust, mis sünnib vaid järjepideva arengu käigus. Seoste otsimine eri traditsioonide ning kultuuride vahel võib huvi pakkuda nii teaduse, huviala kui praktika tasandeil. Kuidas keegi ka ei läheneks, on see ikka avardav ja viljastav meie endi mõttemaailmale ning kultuurile.

Soovime festivali korraldajate poolt
ilusaid kontserdi- ja kursuste-elamusi!

 

Raho Langsepp
Tartu Vanamuusika Festivali
kunstiline juht

***

Ă•htumeditatsioonid XXVII 31.08.21 Tartu Jaani kirikus

***

Taiji yang stiili treeningud on hetkel suvepuhkusel ja jätkuvad taas sügisel 2021

***

Valminud on dokumentaalfilm Georg Hackenschmidtist

***

 Georg Hackenschmidti mälestusmärk on saanud ideelahenduse!

***

FA Schola esitleb:
CD "Music from the Time of Marco Polo"