Petenera
"Kui kuuled kedagi ohkamas" on kohtumine petenera ajaloolise materjaliga läbi muusika ja tantsu – see on pärand, mis on elava traditsioonina säilinud tänapäevani. Eri ajastustest ja paikadest pärid laulud räägivad lahkumisest ja lahkunud igatsustest.
Flamenko žanris esindab petenera sügavat melanhooliat, iha, glamuuri ja needust, ning selle traditsiooni juured ulatuvad kaugesse minevikku. Selles on kuulda keskajast pärit sefardi juutide laule ja romansse. Flamenkosse on petenera jõudnud läbi Mehhiko 19. saj. keskpaiku, kuid selle juured ulatuvad euroopa varajase muusika erinevatesse kihistustesse – lugudesse, mis on reisinud konkistadooride-järgsel perioodil Lõuna-Ameerikasse ja naasnud sealt muutunud kujul.
Petenera tekstides räägitakse tihti petlikust naisest, kes võlub mehi. Lõplik tähendus jääb aga lahtiseks, ning me ei saa tänapäeval anda kindlat vastust sellele, mida petenera all mõeldi. Seda on seostatud ka traagikaga: midagi on kaotatud, keegi ohkab kuskil, kuid ära küsi, miks... Selle etendusega me küsime, mida sa endaga kaasa võtad, kui pead ära minema ja kõik maha jätma? Sajandite jooksul on inimesed lahkunud erinevatel põhjustel, kas tahtlikult või tahtmatult. On mälestusi, mis on saanud edasi elada ainult laulude kujul.
Oma kunstnikukarjääri jooksul on ansambli Hierbabuena iga liige – osalt ka teadmatult – tegelenud erinevate petenera ilmingutega. Igaüks neist toob sellele kohtumisele oma loo: omavahel räägivad vanamuusika, klassikaline maailm ja kaasaegne flamenko.