« Tagasi avalehele / Back to home page EST | ENG
Avaleht Festival Georg Hackenschmidt FA Concerto FA Schola Schola Gregoriana Tartuensis FA Taiji Artiklid
Festival 2023
Festival 2022
Festival 2021
Festival 2020
Festival 2019
Festival 2018
Esinejad
Festivali kava 2018
Festival 2017
Festival 2016
Festival 2015
Festival 2014
Festival 2013
Festival 2012
Festival 2011
Festival 2010
Festival 2009
Festival 2008
Festival 2007
Festival 2006
Festival 2005
Festival 2004
Festival 2003
Festival 2002
Festival 2001
Festival 2000
Sri Lanka Kultuuri Festival
Festival 1999
Festival 1998
Festival 1997
Festival 1996
Ăśldist

Sándor Szabó

Kui te kuulete esmakordselt Ungari kitarristi ja heliloojat Sándor Szabó’t, võite leida end avastamas kitarri täiesti uues uue nurga alt. Te olete lummatud sellest, kuidas S. Szabó mitte ainult ei võimalda meil piiluda läbi väikese akna eksootilistesse helimaastikesse ja kaugetesse kultuuridesse, vaid juhib meid tundlikult, kuid kindlalt rännakule tema enda muusika makrokosmosesse. Ning seal on, mida avastada: muusikaline inspiratsioon Lähis- ja Kaug-Idast, uus teadlikkus ungari traditsioonilisest pärimusmuusikast, klassikalised kontseptsioonid vormist, kuid seal on ka palju-palju ruumi mõtete, ideede ja improvisatsiooni vabale kulgemisele. Ebatavaline pole aga mitte ainult S. Szabó muusikaline väljendusviis, vaid ka pillid – lisaks “tavapärasele“ kitarrile mängib ta 8-, 13- ja 16-keelseid pille ning kasutab tihti eritellimusel valmistatud ilma frettideta kitarre, millel on eriline orientaalne kõla. S. Szabó’l on õnnestunud saavutada muusikas midagi, mida tihti ei kohta: ta hämmastab kuulajat, ta on nagu delikaatne võrgutaja, kes pakub igale kuulajale midagi erilist – midagi, millest on raske loobuda ja sellega mitte kaasa minna.
Sel korral mängib Sándor Szabó akustilist bariton-kitarri. Tema kava sellel festivalil elustab sisemised helimaastikud, kus põimuvad iidne ja tänapäevane, Ida ja Lääs, pärimus- ja klassikaline muusika.

Sándor SzabĂł......kitarrist, helilooja, muusika uurija 
on sĂĽndinud 1956. aastal Ungaris, TörökszentmiklĂłs. Kitarriõpinguid alustas ta eraõpetaja juures klassikalise kitarriga. Pärast katsetamist mitmete erinevate stiilidega 70ndate keskel hakkas ta keskenduma improvisatsioonile ja komponeerimisele. Tema karjäär algas 1980. aastal. Algusest peale loetakse teda nn eksootiliste mängijate ja heliloojate hulka. Oma kompositsioonides seob ta improvisatsiooni kaudu Kaug-Ida muusika ja Ungari traditsioonilise pärimusmuusika. Ta mängib kõikvõimalikke kitarre, ud’i, guzheng’i ja esradž’i. Oma isikupärase stiili ja uusloominguga, milles peegeldus sĂĽgav vaimsus, pälvis ta kiiresti rahvusvahelise tunnustuse. Tema muusikat võib kuulda rohkem kui 60 heliplaadil, mis on välja antud Inglismaal, USAs, Itaalias, Saksamaal, Venetsueelas, Norras ja Ungaris. 

www.sandorszabo.com

Gastroleeriva solistina on S. Szabó esinenud kõikjal Euroopas, USAs, Jaapanis, Kanadas, Indias, Lõuna-Koreas, Venetsueelas. Paljudes riikides on ta juhendanud meistriklasse, tutvustades oma erilist harmooniakontseptsiooni ja improvisatsioonimetoodikat. Ta valdab meisterlikult 12- ja 16-keelseid baritonkitarre.
Aastal 2012 avaldas ta Ungaris oma esimese raamatu The Metaphysics Of The Music. 2010. aastal lõpetas ta oma monumentaalse teose Ungari kitarrirapsoodia. See on esimene ja seni ainus algupärane ungari kitarrimuusika teos, mis rajaneb traditsioonilistele ungari lauludele ja tantsudele. Oma eksootilise ungari repertuaariga on ta pälvinud märkimisväärse rahvusvahelise huvi ja tunnustuse.
2015. aastal avaldas ta oma teise raamatu The Musicmaker Ancient East ja 2017 oma kolmanda raamatu Phylosofic Contemplations About Music.
Sándor Szabó osaleb regulaarselt orientaalse muusikaga seotud teaduskonverentsidel, esindades neil Ungarit.

 

 

***

Muusika rahule ja vabadusele 13.04.2024 Tartu Jaani kirikus

***

Alates 5. veebruarist 2024 on huvilistel võimalik liituda taiji yang stiili treeningutega

***

Georg Hackenschmidti monumendi projekt on saanud mõned viimased täpsustused

***

Valminud on dokumentaalfilm Georg Hackenschmidtist

***

 Georg Hackenschmidti mälestusmärk on saanud ideelahenduse!

***

FA Schola CD "Music from the Time of Marco Polo"

***

FA Schola CD "The Sound of Mediaeval Flute"