« Tagasi avalehele / Back to home page EST | ENG
Avaleht Festival Georg Hackenschmidt FA Concerto FA Schola Schola Gregoriana Tartuensis FA Taiji Artiklid
Kontserdid 2022
Kontserdid 2021
Kontserdid 2020
Kontserdid 2019
Kontserdid 2018
Kontserdid 2017
Kontserdid 2016
Kontserdid 2015
Kontserdid 2014
Kontserdid 2013
Kontserdid 2012
Kontserdid 2011
Kontserdid 2010
Kontserdid 2009
Kontserdid 2008
Kontserdid 2007
Kontserdid 2006
Kontserdid 2005
Kontserdid 2004
Festivitas Artiumi Klassika
Toomkontserdid
Morgensterni Muusikasalong
Üldist

Ahvi-aasta alguse kontsert "Bambuse kÔla"

21. jaanuaril kell 21.00
Veski tn 6 saalis (endine EPA klubi)

Jaapani ja hiina muusikat esitavad FA Schola muusikud:
Roland Suitsshakuhachi (jaapani bambusflööt)
Raho Langseppxiaodizi (hiina bambusflöödid)
Toivo SĂ”mer – rubab
Janno MĂ€e – löökpillid

Kontserdi kava

San Ya (Kolm orgu)
See lugu on pĂ€rit Meianji koolkonnast Kyotos. Loo pealkiri vihjab kolmele shakuhachi ĂŒlemises registris mĂ€ngitavale osale. San Ya on ĂŒks tĂ€htsamaid vana koolkonna lugusid.

Improvisatsioon

Lained uhuvad liiva
Seda Tang'i ajastu lugu kasutati viiruki ohverdamise rituaalil, mis on kolmas ohverdus jumalustele “Wenchangi suure kaljukoopa pĂŒhas raamatus” kirjeldatud kĂŒmnest ohvrist. Sellel viisil on ka tekst, mille kirjutas Li Yu, LĂ”una-Tang'i impeeriumi viimane keiser ajal, mil ta viibis vanglas.

Kyushu reibo
Arvatakse, et see lugu on pĂ€rit Icchokeni templist Hakatas. Fukozenji oli selle templi munk, kelle ĂŒlesandeks oli lĂŒĂŒa templi kella, mis kohustas kloostriasukaid erinevateks toiminguteks. Legend rÀÀgib, et sarnaselt Kyorei sĂŒnniloole komponeeris Fukozenji pala, kontsentreerudes templikella helile.

Kyorei (Templikell lööb tĂŒhjas taevas)
See pala on vanim ja kÔige lÀhemal Suizen'i (puhuv zen) vaimule. Iseloomult vÀga otsekohene, on ta kÔige respekteeritumaid palu Honkyoku (klassikalised palad) repertuaaris. Chohaku nimeline munk olevat sattunud vaimustusse kloostri puukella kÔlast ja ta otsustas seda oma flöödil jÀrele aimata.

Bagua (Kaheksa trigrammi)
See on tseremoniaalne viis, mida mĂ€ngiti Tang'i keisri Li Long Ji poolt pĂŒstitatud taoistliku pĂŒhamu sisseĂ”nnistamisel aastal 741. Dongjing'i rituaalides kasutati seda viisi nii sissejuhatuseks kui ka vaimsete tekstide arutelude juures.

FA Scola
Tartu Ülikooli ning Festivitas Artiumi koostööna 2000. aasta algul sĂŒndinud varajase muusika keskus Festivitas Artium Schola on loomulikuks jĂ€tkuks varajase muusika alasele tööle Tartu Ülikoolis, ansambli "Via Sonora" tegevusele ja Tartu Vanamuusika Festivalile. Kreekakeelse laensĂ”nana ladina keeles tĂ€histas schola algselt intelligentset aja koosveetmist. Hiljem on sellele kinnistunud meile juba tuttavad Ă”petamise ja Ă”petatusega seotud tĂ€hendused. FA Schola puhul tĂ€hendab see mĂ”lemat – lisaks Ă”ppetööle sĂŒnnib hulgaliselt kontsertprojekte, kus kĂ”rvuti muusikaĂ”ppijatega esinevad kogenud muusikud nii kodu- kui vĂ€lismaalt. Tartu Ülikooli juures tegutsev ansambel FA Schola on keskendunud eelkĂ”ige Euroopa keskaja ja Idamaade muusikale. Ansambli liikmed tegelevad ka erinevate pillide Ă”petamisega. FA Schola eesmĂ€rgiks muusika kaudu uurida, vĂ”rrelda ja tutvustada keskaja Euroopa ning Idamaade traditsioonilisi kultuure.

Roland Suits on Ă”ppinud flööti Norras. Shakuhachi mĂ€nguga on ta tegelenud kĂŒmmekond aastat. Roland Suits on varajase muusika ansambli Via Sonora asutajaliikmeid ja aastaid mĂ€nginud jaapani ja hiina muusika ansamblis FUDO. Ta on esinenud ka paljudel jaapani kultuuriga seotud ĂŒritustel.

Raho Langsepp on sĂŒndinud 1968. aastal Tartus. Varajase muusikaga on ta aktiivselt tegelenud alates 1982. aastast, kui alustas plokkflöödiĂ”pinguid TĂ”nu Sepa juures Viljandis. Aastate jooksul on ta end tĂ€iendanud paljudel kursustel oma ala tippspetsialistide kĂ€e all, sh W. Hazelzet, (barokkflööt, Holland), Ranjith Fernando (bambusflööt, Sri Lanka), Dan Laurin (plokkflööt, Rootsi) jpt. Aastast 2001 on meister V. Hemapala Perera (bambusflööt, Sri Lanka) Ă”pilane. Alates 1996. aastast on korraldanud Tartu Vanamuusika Festivali, oktoobrist 2000 CEFEMA (Kesk-Euroopa Varajase Muusika Festivalide Assotsiatsioon) president. Tegutseb muusiku, muusikaĂ”petajana, kontsertagentuuri Festivitas Artium ning TÜ juures tegutseva varajase muusika keskuse ja ansabmli FA Schola juhataja.

***

PĂ€rsia roos, 15.06.22 kl 19 Tartu Jaani kirikus

***

Georg Hackenschmidti monumendi projekt on saanud mÔned viimased tÀpsustused

***

Valminud on dokumentaalfilm Georg Hackenschmidtist

***

 Georg Hackenschmidti mĂ€lestusmĂ€rk on saanud ideelahenduse!

***

FA Schola esitleb:
CD "Music from the Time of Marco Polo"