« Tagasi avalehele / Back to home page EST | ENG
Avaleht Festival Georg Hackenschmidt FA Concerto FA Schola Schola Gregoriana Tartuensis FA Taiji Artiklid
Kontserdid 2024
Kontserdid 2023
Kontserdid 2022
Kontserdid 2021
Kontserdid 2020
Kontserdid 2019
Kontserdid 2018
Kontserdid 2017
Kontserdid 2016
Kontserdid 2015
Kontserdid 2014
Kontserdid 2013
Kontserdid 2012
Kontserdid 2011
Kontserdid 2010
Kontserdid 2009
Kontserdid 2008
Kontserdid 2007
Kontserdid 2006
Kontserdid 2005
Kontserdid 2004
Festivitas Artiumi Klassika
Toomkontserdid
Morgensterni Muusikasalong
Ãœldist

Kontsert "Raagade maailmas"

23. veebruaril 2004 kell 21.00
Veski tn 6 saalis (endine EPA klubi)

India muusikat tutvustab ja mängib
Raho Langseppbansuri (India bambusflööt)
Kaastegevad FA Schola muusikud

Raho LangseppRaho Langsepp on sündinud 1968. aastal Tartus. Ta on aastaid uurinud bambusflöödi kasutamist Ida kultuurides ja ka Euroopa keskaja muusikas. Selle töö tulemusena on ta avastanud väga huvitavaid seoseid vanade kultuuride vahel. Kõike seda on ta väga edukalt rakendanud tegevmuusikuna Euroopa keskaja ja Ida muusika interpretatsioonis. Aastate jooksul on ta end täiendanud paljudel kursustel oma ala tippspetsialistide käe all, sh W. Hazelzet, (barokkflööt, Holland), Ranjith Fernando (bambusflööt, Sri Lanka), Dan Laurin (plokkflööt, Rootsi) jpt. Aastast 2001 on Raho Langsepp meister V. Hemapala Perera (bambusflööt, Sri Lanka) õpilane. Alates 1996. aastast on korraldanud Tartu Vanamuusika Festivali, oktoobrist 2000 CEFEMA (Kesk-Euroopa Varajase Muusika Festivalide Assotsiatsioon) president. Tegutseb muusiku, muusikaõpetajana, kontsertagentuuri Festivitas Artium ning TÜ juures tegutseva varajase muusika keskuse ja ansambli FA Schola juhataja.

Kontserdil juhatab Raho Langsepp kuulajad Põhja-india muusika olulisimate muusikaliste vormide, raagade maailma. Põhja-India klassikaline muusika on üks rafineeritumaid kunste muusikamaailmas. Improvisatsioonil on selles muusikas oluline osa, aga seda raamistavad kindla struktuurina meloodia- ja rütmimudelid. Neid raame arvestades peab muusik looma muusika musitseerimise hetkel. Kuidas see praktiliselt välja näeb, seda said kuulajad kogeda kontserdil ”Raagade maailmas”. Loe rohkem põhja-india muusika kohta

Tartu Ülikooli ja Festivitas Artiumi koostööna 2000. aasta algul sündinud varajase ning orientaalse muusika keskus ja ansambel Festivitas Artium Schola on loomulikuks jätkuks varajase muusika alasele tööle Tartu Ülikoolis, ansambli "Via Sonora" tegevusele ja Tartu Vanamuusika Festivalile. FA Schola on keskendunud eelkõige Euroopa keskaja ja orintaalsele muusikale, eesmärgiks on muusika kaudu uurida, võrrelda ja tutvustada keskaja Euroopa ning Idamaade traditsioonilisi kultuure. Ansambli liikmed õpetavad ka erinevaid pille, millest mõnda ei ole üldse võimalik mujal Eestis õppida. Kreekakeelse laensõnana ladina keeles tähistas schola algselt intelligentset aja koosveetmist. Hiljem on sellele kinnistunud meile juba tuttavad õpetamise ja õpetatusega seotud tähendused. FA Schola puhul tähendab see mõlemat - lisaks õppetööle sünnib hulgaliselt kontsertprojekte, kus kõrvuti muusikaõppijatega esinevad kogenud muusikud nii kodu- kui välismaalt.

***

Muusika rahule ja vabadusele 13.04.2024 Tartu Jaani kirikus

***

Alates 5. veebruarist 2024 on huvilistel võimalik liituda taiji yang stiili treeningutega

***

Georg Hackenschmidti monumendi projekt on saanud mõned viimased täpsustused

***

Valminud on dokumentaalfilm Georg Hackenschmidtist

***

 Georg Hackenschmidti mälestusmärk on saanud ideelahenduse!

***

FA Schola CD "Music from the Time of Marco Polo"

***

FA Schola CD "The Sound of Mediaeval Flute"