« Tagasi avalehele / Back to home page EST | ENG
Avaleht Festival Georg Hackenschmidt FA Concerto FA Schola Schola Gregoriana Tartuensis FA Taiji Artiklid
Kontserdid 2022
Kontserdid 2021
Kontserdid 2020
Kontserdid 2019
Kontserdid 2018
Kontserdid 2017
Kontserdid 2016
Kontserdid 2015
Kontserdid 2014
Kontserdid 2013
Kontserdid 2012
Kontserdid 2011
Kontserdid 2010
Kontserdid 2009
Kontserdid 2008
Kontserdid 2007
Kontserdid 2006
Kontserdid 2005
Kontserdid 2004
Festivitas Artiumi Klassika
Toomkontserdid
Morgensterni Muusikasalong
Üldist

Kontsert "Raagade maailmas"

23. veebruaril 2004 kell 21.00
Veski tn 6 saalis (endine EPA klubi)

India muusikat tutvustab ja mÀngib
Raho Langseppbansuri (India bambusflööt)
Kaastegevad FA Schola muusikud

Raho LangseppRaho Langsepp on sĂŒndinud 1968. aastal Tartus. Ta on aastaid uurinud bambusflöödi kasutamist Ida kultuurides ja ka Euroopa keskaja muusikas. Selle töö tulemusena on ta avastanud vĂ€ga huvitavaid seoseid vanade kultuuride vahel. KĂ”ike seda on ta vĂ€ga edukalt rakendanud tegevmuusikuna Euroopa keskaja ja Ida muusika interpretatsioonis. Aastate jooksul on ta end tĂ€iendanud paljudel kursustel oma ala tippspetsialistide kĂ€e all, sh W. Hazelzet, (barokkflööt, Holland), Ranjith Fernando (bambusflööt, Sri Lanka), Dan Laurin (plokkflööt, Rootsi) jpt. Aastast 2001 on Raho Langsepp meister V. Hemapala Perera (bambusflööt, Sri Lanka) Ă”pilane. Alates 1996. aastast on korraldanud Tartu Vanamuusika Festivali, oktoobrist 2000 CEFEMA (Kesk-Euroopa Varajase Muusika Festivalide Assotsiatsioon) president. Tegutseb muusiku, muusikaĂ”petajana, kontsertagentuuri Festivitas Artium ning TÜ juures tegutseva varajase muusika keskuse ja ansambli FA Schola juhataja.

Kontserdil juhatab Raho Langsepp kuulajad PĂ”hja-india muusika olulisimate muusikaliste vormide, raagade maailma. PĂ”hja-India klassikaline muusika on ĂŒks rafineeritumaid kunste muusikamaailmas. Improvisatsioonil on selles muusikas oluline osa, aga seda raamistavad kindla struktuurina meloodia- ja rĂŒtmimudelid. Neid raame arvestades peab muusik looma muusika musitseerimise hetkel. Kuidas see praktiliselt vĂ€lja nĂ€eb, seda said kuulajad kogeda kontserdil ”Raagade maailmas”. Loe rohkem pĂ”hja-india muusika kohta

Tartu Ülikooli ja Festivitas Artiumi koostööna 2000. aasta algul sĂŒndinud varajase ning orientaalse muusika keskus ja ansambel Festivitas Artium Schola on loomulikuks jĂ€tkuks varajase muusika alasele tööle Tartu Ülikoolis, ansambli "Via Sonora" tegevusele ja Tartu Vanamuusika Festivalile. FA Schola on keskendunud eelkĂ”ige Euroopa keskaja ja orintaalsele muusikale, eesmĂ€rgiks on muusika kaudu uurida, vĂ”rrelda ja tutvustada keskaja Euroopa ning Idamaade traditsioonilisi kultuure. Ansambli liikmed Ă”petavad ka erinevaid pille, millest mĂ”nda ei ole ĂŒldse vĂ”imalik mujal Eestis Ă”ppida. Kreekakeelse laensĂ”nana ladina keeles tĂ€histas schola algselt intelligentset aja koosveetmist. Hiljem on sellele kinnistunud meile juba tuttavad Ă”petamise ja Ă”petatusega seotud tĂ€hendused. FA Schola puhul tĂ€hendab see mĂ”lemat - lisaks Ă”ppetööle sĂŒnnib hulgaliselt kontsertprojekte, kus kĂ”rvuti muusikaĂ”ppijatega esinevad kogenud muusikud nii kodu- kui vĂ€lismaalt.

***

PĂ€rsia roos, 15.06.22 kl 19 Tartu Jaani kirikus

***

Georg Hackenschmidti monumendi projekt on saanud mÔned viimased tÀpsustused

***

Valminud on dokumentaalfilm Georg Hackenschmidtist

***

 Georg Hackenschmidti mĂ€lestusmĂ€rk on saanud ideelahenduse!

***

FA Schola esitleb:
CD "Music from the Time of Marco Polo"