« Tagasi avalehele / Back to home page EST | ENG
Avaleht Festival Georg Hackenschmidt FA Concerto FA Schola Taiji Artiklid
Kontserdid 2018
Kontserdid 2017
Kontserdid 2016
Kontserdid 2015
Kontserdid 2014
Kontserdid 2013
Kontserdid 2012
Kontserdid 2011
Kontserdid 2010
Kontserdid 2009
Kontserdid 2008
Kontserdid 2007
Kontserdid 2006
Kontserdid 2005
Kontserdid 2004
Festivitas Artiumi Klassika
Toomkontserdid
Morgensterni Muusikasalong
Ăśldist

Melpomene

29. juuni kell 19.00 Kadrioru lossis

Tantsud, nomosed ja monoodiad kreeka klassikute lĂĽĂĽrikast
(Bakchylides, Simonides, Pindaros, Terpandros).
Antiik-kreeka muusika 5. sajandist eKr selle muusika spetsialistide esituses:

Conrad Steinmann (Ĺ veits) - aulos
Arianna Savall (Hispaania) - sopran, barbitos
Luiz Alves da Silva (Brasiilia) - altus, kymbala
Massimo Cialfi (Itaalia) - salpinx, tympanon , krotala

Kunstiline juht Conrad Steinmann

Kõik sellel kontserdil kõlavad aulosed, barbitose ja kroatala on valmistanud Paul J. Reichlin.

Piletid 100.-/75.- saadaval Piletipunkti mĂĽĂĽgikohtades, internetis www.piletipunkt.ee ja tund enne kontserdi algust kohapeal.

Kuidas jõutakse tänapäeval tahtmiseni esitada nii kaugest ajast pärit muusikat? Kas selline projekt pole mitte puhas spekulatsioon? Milles üldse seisneb sellisele ettevõtmisele jäägitult pühendumise võlu? Kuidas läheneda kõige õigemini selle muusika kõlale, rütmile ja meloodiale? Kui kaugele võib lõpuks üldse välja jõuda selline projekt, mis ühendab muusikaarheoloogiat, -praktikat ja ajaloolist kujutlusvõimet?

Tänapäeval on võimalik koguda hämmastavalt palju teavet selle kohta, kuidas nägi välja ĂĽhe 5. sajandil e.Kr. toimunud symposion’i muusikaline pool. Mitmetest allikatest on võimalik välja lugeda ka seda, mida inimesed tollal kĂĽllap mõtlema ning tundma p i d i d. Mida nad t e g e l i k u l t tundsid, on meie teadmise eest mõistagi varjul. Samas ei tea me ju tegelikult täpselt ka seda, mida meie vaarvanemad tundsid...

Lasta end võluda ning inspireerida teatud ajaloolistest epohhidest ja oma minevikust on veidrus, mida ikka aeg-ajalt ette tuleb ja millel võib olla eri põhjuseid. Huvitaval kombel on viimastel aastatel antiik-kreeka kultuuril olnud eri kunsti- ja teadusvaldkondadele suur mõju.

Vahelduseks ja täiendusena puhtale muusikateadusele tegelen juba palju aastaid – põhiliselt koos pillimeister Paul J. Reichliniga – selliste “materiaalsete” asjadega, nagu puit, instrumentide mõõdud ning nende ĂĽlesehituse loogika. Eriti oleme keskendunud aulose eri variantidele ja ka Sappho keelpillile, barbitosele. Oleme lähtunud teadmisest, et iga ajastu instrumendid vastavad oma aja muusikute vajadustele ja on kooskõlas tolleaegse muusikaga. Seega peab muusikainstrumendi igal pisimalgi detailil olema muusikaliselt põhjendatud mängutehniline funktsioon. Nii lasime end alati suunata olemasolevast materjalist. Lähtusime põhimõttest, et iga järgnev samm peab loogiliselt tulenema eelnevast. Sama tõde kehtib nii käsitöös kui ka ĂĽldisemalt. Tihti on väljaspoolseisja esimene kĂĽsimus, millised heliread ja intervallid kreeka puhkpillil aulosel ikkagi kõlasid. Endastmõistetavalt on see mulle kui aulosemängijale kõige tähtsam. Minu arvates tulenevad helid ja muusika otseselt nendest võimalustest, mis konkreetne instrument pakub. Sama kehtib ka mängutehnika kohta.

Kuidas siis rekonstrueerida ja taasluua muusikat? Ăśhelt poolt juhivad meid meloodiate ja kõlade juurde ĂĽksikud 5. sajandist e.Kr. säilinud muusikainstrumendid, samuti lugematud ja tänapäeva inimesele väga täpsena näivad vaasimaalid. Teiselt poolt jutustab vanakreeka keel meile palju omaenda rĂĽtmikast, sõnarõhkude abil ka teatud kindlast (kõne)meloodiast. Nii on mulle selle symposion-kava juhatuseks ning ĂĽhtlasi vanakreeka muusika inspiratsiooniks olnud Simonidese, Bakchylidese, Terpandrose ja Aischylose luule ning laulud. Mu kogemused Aischylose draama „Prometheuse“ muusikaga on andnud mulle ettekujutuse sellest, milline võis ĂĽldse olla tempo ja meetrumi käsitlus tollal. Meetrum, tempo, rĂĽtm ja luule juhivad meid loomulikult instrumentaalsete palade, nomos’te ja tantsude juurde. Löökpillid, nagu tympanon, kymbala või krotala, toetavad samuti igaĂĽks omal kombel rĂĽtmilist põhimustrit ehk metron’it. Vaasidel kujutatud mängupoosid koos veel tänapäevalgi tarvitusel oleva pillimängutehnikaga varasematel Hellase (Lõuna-Itaalia ja Sitsiilia) aladel viivad veenvate rĂĽtmilis-kõlaliste tulemusteni. Vahemere-äärne laulutehnika, mis on suulise traditsioonina aastasadu suuremate muutusteta edasi kandunud, lauljate poosid antiiksetel vaasidel ja erinevate auloste helid äratavad taas ellu juba ammuseist aegadest kuulmata monoodiad. Kreeka trompeti, salpinxi kõrval avab keelpill barbitos uue akna kreeka muusika salapärasesse maailma. Selle kaudu saavad uue elu pikka aega varjusurmas olnud helid ja tehnikad, et kõneleda tänapäeva inimesele täiesti arusaadavas keeles põnevaid lugusid vanadest aegadest.

Selles symposion-kavas kasutatud tekstid ja poeesia järgivad kahte peamist temaatilist liini nö vaba ateenlase elust: armastus ja rõõm joomisest. Muusika ongi kontserdil jagatud temaatiliselt, kusjuures armastuse teema jaguneb kaheks. Kontsert algab lauludega, mis kirjeldavad armastuse hämmastavat väge, sellele järgnevad laulud veinist ning seejärel kuulete teistsuguseid laule armastusest, mis kirjeldavad pigem valusaid tundeid. Kontserdi lõpetavad kaks suurepärast poeemi „magamisest“, mõlemad on a capella laulud.

Conrad Steinmann

Kontsert toimub koostöös David Oistrahhi festivaliga.

***

Meister Zhang Shangmin’i kursused Eestis märtsis 2018

***

 Georg Hackenschmidti mälestusmärk on saanud ideelahenduse!

***

 Taiji yang stiili treeningud

***

FA Schola esitleb:
CD "Music from the Time of Marco Polo"